Levegővédelem
A levegőt szennyező anyagokat két csoportba soroljuk. Az egyik csoport a mesterséges forrásból származók. Ezek az anyagok három fő területről származnak: szállítás, energiatermelés és ipar. A másik csoport a természetes forrásból származók. Ilyenek a vulkánok, erdőtüzek, pusztuló növények.
Levegőszennyező anyagok:
A légszennyező anyagok az emberi, növényi és állati egészségre káros hatásaik mellett jelentős gazdasági károkat is okoznak. Ilyenek a megbetegedések miatti termeléskiesés és megnövekedett gyógyszerfogysztás, valamint a műemlékek károsodása. A légszennyezés megoldását két eljárástípusba soroljuk: passzív és aktív eljárás.
A passzív eljárások csupán a szennyezetség csökkentését tűzik ki célul, és elsősorban gáztisztítási eljárások alkotják, a szennyezés helyén. A szennyezőket ki lehet szűrni levegőszűrőkkel, ki lehet csapatni kémiai úton a szennyező gázból. A nagy probléma ezekkel a módszerekkel az, hogy maga a szennyező anyag - ha már nem is a levegőben - de megmarad, és további kezelést igényel.
Az aktív eljárások lényege a légszennyezés megelőzése. Ennek eszközei a megfelelő anyag használata, technológiai váltás, a zárt folyamatra való áttérés a termelésben, az újrahasznosítás, a megújuló energiaforrások használata, a takarékoskodás és a népességszabályozás. Pl.: az alumínium újrahasznosítás 95%-al csökkenti a légszennyezést az alumínium bauxitból történő előállításához képest, a papír újrahasznosítás kb. 75%, az acélé pedig 85%-al csökkenti a légszennyezést.